Ще сирі


На обід ви віддаєте перевагу поласувати салатом із зелених листочків, а на вечерю з маніакальною завзятістю замовляєте карпаччо? Поза всяким сумнівом, ви -- адепт популярної сьогодні теорії сироїдство.

Подібний спосіб приготування (точніше сказати, неприготовану) їжі останнім часом став просто культовим. Кожен поважаючий себе ресторан може запропонувати в будь-який час року карпаччо з яловичини, тартар з тунця, севіче з лосося ...

Моду на поїдання продуктів в сирому вигляді ввели, як звичайно, американці. Raw food diet дуже швидко прижилася серед гурманів і полюбилася усім, хто мріє схуднути. Ну так, в плані винаходу дієт Америка - попереду планети всієї. Так що ж тут дивного? Дієтою більше, дієтою менше ... Так, але який! Деякі особливо затяті адепти стверджують, що тільки сира їжа веде до оздоровлення тіла і духу. Підвищується витривалість, стійкість до підстерігають на кожному розі стресів росте на очах, і навіть є шанс, що ... збільшиться довжина пеніса. Як тут не піддатися спокусі!

У Європі публіка реагує більш стримано. Чи то кулінарні традиції тяжіють, чи то консерватизм Старого Світу дає про себе знати. Нутриціології розділилися на два табори: ті, хто за в Киеве, і ті, хто проти. Прихильники сирих продуктів як головний аргумент висувають прихильність здоровому способу життя. Адже сироїдство дозволяє уникнути двох неприємних наслідків термічної обробки: перетворення корисних для здоров'я жирних кислот під шкідливі жири і руйнування амінокислот і вітамінів. Багато живильні речовини, на жаль, не витримують перевірку високими температурами. Особливо страждають вітаміни С та В1. Шпинат, наприклад, втрачає при гарячій обробці до 45% корисних речовин.

Але не все так просто. Прихильникам кулінарної обробки є що відповісти опонентам. По-перше, багато продуктів легше переварити у вареному або тушкованому вигляді. Той же картопля не порекомендує є в сирому вигляді жоден дієтолог. До того ж деяким корисним речовинам високі температури йдуть тільки на користь: лікопен, присутній в помідорі, потужний антиоксидант, грізна зброя в боротьбі з раковими захворюваннями, набагато краще засвоюється з запечених томатів. А яєчний білок асимілюється на 51%, якщо сире яйце, і на 91%, якщо воно варене.
Високі температури володіють ще однією надзвичайно позитивною властивістю: гублять всі шкідливі бактерії, які, особливо влітку, мають тенденцію розмножуватися.

Втім, ті, хто харчується сирою їжею, намагаються дотримувати необхідну кодекс правил. М'ясо та овочі розправляються різними ножами і на окремих обробних дошках, свіжі продукти довго не затримуються в холодильнику, овочі промиваються водою з додаванням оцту. Та й завжди є можливість схитрувати: тартар з лосося, наприклад, зазвичай подається з лимонним соком. Кислота знезаражує рибу і робить білок легкотравним.

 


Сироїдство стає все ближче до народу. Поміркуйте самі: хто б міг подумати декілька років тому, що продукти з позначками «органік» або «біо» заполонять полиці супермаркетів? Так що недалекий той день, що там же ми знайдемо паштет з моркви або сир з кунжутного насіння. А поки чому б не виділити небагато місця сирих овочів і фруктів в нашому раціоні? Більше вітамінів, від цього гірше не стане! Може, і кілограм-другий скинемо заодно. Науково доведений факт: якщо є як закуску сирі овочі, то почуття насичення настає швидше і загальну калорійність з'їденого ми самі автоматично знижуємо. Спробуємо, раптом ваги підуть у круте піке?

Пояснити моду на таку кулінарну тенденцію можна просто. По-перше, нами рухає тяга до всього екзотичного. Суші, севіче ... звучить таємниче і стильно. По-друге, все натуральне в моді. Ідея з'їсти щось не піддавалося обробці зовсім або в самій мінімальної ступеня зазвичай приваблива. Ближче до природи: моду на любов до всього природного ввели, зауважте, саме міські жителі. По-третє, підсвідома тяга до ефективності. Японія за багатьма показниками на висоті? Так будемо ж є сашимі! Сила моря і японська ефективність бізнесу в одному флаконі. А чому ні? По-четверте, сироїдство - Втілення авангардизму. Швидко, просто, ефективно, суперпродуктівно. Кулінарний акт зведений до мінімуму.

Крайні крайності

Мода на поїдання продуктів в сирому вигляді приводить іноді до курйозів, одним з яких стало напрям «інстінктотерапія», створене таким собі Ги-Клодом Бюргером. Суть проста: харчуватися так, як це робили наші предки. Органічні продукти, необроблені, не перемішані з іншими продуктами, НЕ присмачені ніякими соусами. На сеансах інстінктотерапіі, що проходили у французькому замку Монтраме, прихильники цієї теорії збиралися навколо величезних столів, завалених овочами, фруктами, сирим м'ясом і рибою. Кожен повинен бути інстинктивно вибрати той продукт, якого вимагав організм. Так, один з шанувальників зазначеного способу харчування примудрився з'їсти за два дні сто п'ятдесят яєць. Це було б смішно, якби подібні експерименти не стали приводити до проблем зі здоров'ям учасників. Зараз Ги-Клод Бюргер сидить у в'язниці: його засудили за незаконну медичну практику. А в замку засідання адептів інстінктотерапіі тривають ...18 Листопад 2008, 00:11 FacebookTwitter
Сподобалася стаття? Поділіться їй з друзями
Відгуки
Написати коментар
capcha
Написати